همه چیز درباره ای اف تی و تاریخچه آن

ریشه ی اف تی

 

ای اف تی مخفف کلمه ی انگلیسی emitional freedom techniquse می باشد به معنای رهایی از احساسات منفی که در سال 1997 ابداع شده.
اما ریشه های این علم نوظهور را می توان در حکمتهای کهن شرق آسیا یافت. در واقع کارکرد این علم بر اساس طب سوزنی است.
طبق فلسفه ی طب سوزنی ،هر گونه اختلال در انرژی حیاتی بدن که به آن “چی” می گویند( chi)  موجب بیماریست، این انرژی حیاتی یا چی در کانالهای اصلی بدن به نام مریدینها و کانالهای فرعی دیگر در جریان است و با تحریک این کانالها توسط سوزنهای باریک و بلند ، مسیر انرژی را تنظیم میکنند.
اما راجر کالاهان متوجه شد نقاطی از این شریانهای انرژی در سطح بدن هم قابل تحریکند و نیازی به تحریک عمقی با سوزن نمی باشد، و ضربات ملایم انگشتان هم تاثیرگذارند.

مسیرهای انرژی بدن

نقاط مخصوص ضربات ای اف تی

نقاط ای اف تی

نقاط مخصوص

1_ نقطه اصلاح یا ضربه کاراته، دقیقا لبه دست همان قسمتی که کاراته کاران با ان ضربه دست را وارد می کنند
2-تاج ابرو
3-انتهای ابرو( گیجگاه نیست،کمی جلوتر)
4-استخوان حدقه چشم
5-شیار بین بینی ولب
6-گودی چانه
7-ابتدای استخوان تر قوه
8- چهار انگشت پایینتر از زیر بغل،
9- تاج سر دقیقا وسط فرق سر
10-محل نبض مچ دست

اصل بر پذیرش خویش است

بر خلاف تصور عموم، در ای اف تی؛ جملات به شکل مثبت بیان نمی شوند. بلکه بر آن موقعیت تلخ یا درد ناک تاکید میشود تا مراجع بتواند آنچه هست را به صورت کامل بپذیرد و با سرکوب یا انکار واقعیت مواجه نشود. اما بخش مثبت جملات ای اف تی تاکید بر خویشتن دوستی و احترام به خود است. مثلا مراجعی که مشکلش سر درد است در نقطه کاراته میگوید: ” با اینکه سر درد دارم ، اما خوردم را میپذیرم و دوست دارم.و در باقی نقاط صرفا مشکل را بیان میکند و هر چیزی که در رابطه با مشکل به ذهنش میرسد. مثلا:” سردرد بدی دارم، این سردرد طاقت فرسا، از وقتی ناراحت شدم سر درد گرفتم و…….”

ساختار جملات ای اف تی و فلسفه آن

راجر کالاهان ،مبدع ای اف تی

داستان ابداع ای اف تی توسط راجر کالاهان

راجر کالاهان روان شناس بالینی بود و در زمینه ی طب سوزنی هم مطالعاتی داشت، یکی از بیماران اون که برای درمان ترس از آب به او مراجعه میکرد، قبل از شروع کلاس اظهار سر درد میکند، کالاهان سعی میکند با آنچه از طب سوزنی آموخته ابتدا سردرد او را درمان کند ولی بعد از شروع ، بیمارش اظهار میکند به طور ناگهانی و پس از سالها دیگر از آب نمیترسد!
کالاهان به فکر فرو می رود و این روش را بر بیماران دیگر خود هم امتحان میکند و پس از گرفتن نتایج مثبت و قابل توجهی ، شروع به انتشار روش درمانی جدید خود میکند که ترکیبی از روان کاوی و طب سوزنی است.
در واقع کالاهان کشف کرد که احساسات ما در نقاطی از بدن انباشته میشوند و با ضربه زدن بر آن نقاط ، بار عاطفی این احساسات کاهش پیدا می کند.

چگونه گری گرک ای اف تی را گسترش داد

گری گرک ای اف تی را ساده سازی کرد، با ان ال پی ادغام کرد و در گسترش آن سهم به سزایی داشت.
هر چند تحصیلات آکادمیک گری گرک مهندسی بود، اما توانست با کشف نقاط عمومی و مشترک برا ی همه مشکلات آن را در اختیار عموم قرار دهد.
تا قبل از این برای هر درد و مشکل خاص نیاز بود تا از دانش طب سوزنی مطلع باشیم تا تشخیص دهیم که به کدام قسمت خاص باید ضربه بزنیم.

گرری گرک

سوالات متدوال

تفاوتی ندارد، با هر دست که راحت تر هستید انجام دهید.
باز هم تفاوتی ندارد، این نقاط در بدن به صورت قرینه هست و بر طرف که ضربه بزنید، عمل می کند.
ضربات باید آرام ملایم باشد در حدی که برای شما خوشیند باشد نه دردناک یا اذیت کننده.
در جای که آرام و ساکت باشد و شما بتوانید تمرکز کنید ولی تعداد دفعات بستگی به شدت مشکل دارد، در مشکلات سطحی حتی با یکسری ضربه زدن برطرف میشود ولی اگر مشکل عمیق و رشه ای بود تا وقتی که حس شما بهتر شده باشد، تکرار کنید.
از تکنیک ای اف تی خودتان هم به تنهایی می توانید استفاده کنید ولی اگر در مسئله ای نتیجه نگرفتید حتما با متخصص کار کنید. مشکلات عمیق و ریشه ای معموملا با کمک حرفه ای حل میشوند.